Middle School Girls Volleyball

Torchman Tournament 

DATE            Friday-Saturday, September 8-9, 2017

TIME            Friday Pool Play:        Pool A begins at 11:00 a.m.   (10 Team Tourney this year) 

                                                            Pool B begins at   4:15 p.m. 

Saturday Pool Play             Continues at 8:00 a.m.; followed by Semi-Finals; Third Place & Championship Matches



South Side Baptist School

5220 W. 105th Street

Oak Lawn, IL 60453

(708) 425-3435 (Tel)                                                               (708) 425-9016 (Fax)  

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.                                              (708) 925-5797 (Coach Burckart’s Cell #)


10 Teams will be divided into 2 Pools of 5 Teams with round-robin play. Pool Play will be a 2-game match, rally scoring to 25 (win by 2, 27 cap). The top 2 teams in each pool will advance to the Semi-final round. 

Semi-finals on Saturday will be the same unless the games split & then a 3rd game will be played to 15 (win by 2, 17 cap). Third Place & Championship Matches will be rally scoring to 25 (win by 2, no cap), 2 out of 3 games.  


Pool A                                                                         Pool B

Team 1-Christian Hills School                                   Team 1-South Side Baptist School

Team 2-Kankakee Trinity Academy                          Team 2-Cathedral Baptist School

Team 3-HSRC Monee Patriots                                   Team 3-East Moline Christian School

Team 4-Downers Grove Christian School                  Team 4-Calvary Baptist Academy

Team 5-Calumet Christian School                             Team 5-Romeoville Christian Academy 


Pool A                                                                        Pool B

11:00 a.m.       Christian Hills vs. KTA                      4:15 p.m.         South Side vs. Cathedral

Line Judges (South Side)                                            Line Judges (Calvary)

12:00 p.m.       HSRC vs. Downers Grove                  5:15 p.m.         East Moline vs. Calvary

                        Line Judges (KTA)                                                      Line Judges (South Side)

1:00 p.m.        Calumet vs. Christian Hills                 6:15 p.m.         Romeoville vs. South Side

                        Line Judges (DG)                                                       Line Judges (East Moline)

1:45 p.m.        KTA vs. HSRC                                   7:00 p.m.         Cathedral vs. East Moline

                        Line Judges (Christian Hills)                                     Line Judges (Romeoville)

2:30 p.m.        Downers Grove vs. Calumet               7:45 p.m.         Calvary vs. Romeoville

                        Line Judges (HSRC)                                                   Line Judges (Cathedral)

3:15 p.m.        Christian Hills vs. HSRC                   8:30 p.m.         South Side vs. East Moline

                        Line Judges (Calumet)                                                Line Judges (Calvary)

The gym will be open at 10:30 on Friday for teams scheduled to play at 11:00 a.m. & 7:30 a.m. on  

Saturday morning for teams scheduled to play at 8:00 a.m. 

We will give warm-ups for the first time everyone plays: 5-Visitor and 5-Home –include your own serving time in your warm-up (Home Team is listed first). Following those matches-we will only give 1 minute for shared serving unless our referee needs a break. 


We will keep games moving; so have your team ready to play right away; these are approximate game times. 

Pool Play-Pool A

  8:00 a.m. Downers Grove vs. KTA                          Line Judges:    South Side 

  9:00 a.m. HSRC vs. Calumet                                    Line Judges:    KTA 

10:00 a.m. Christian Hills vs. Downers Grove           Line Judges:    HSRC

10:45 a.m. Calumet vs. KTA                                      Line Judges:    Christian Hills

Pool Play is complete-The top 2 teams from each pool will advance (the bottom 3 teams are done)

Tie Breaker:

Head-to-head in win/loss records within your own pool play

Points scored between those teams

Play-off game to 11 points if necessary (win by 2) 

Pool Play-Pool B 

11:30 a.m. Calvary vs. Cathedral                               Line Judges:    RCA

12:30 p.m. East Moline vs. Romeoville                      Line Judges:    Cathedral

1:30 p.m.  South Side vs. Calvary                             Line Judges:    East Moline

2:15 p.m.  Romeoville vs. Cathedral                        Line Judges:    South Side

Pool Play is complete-The top 2 teams from each pool will advance (the bottom 3 teams are done) 

3:00 p.m.        Semi-Final Match (Pool A-Seed 1 vs. Pool B-Seed 2)           

3:45 p.m.        Semi-Final Match (Pool B-Seed 1 vs. Pool A-Seed 2)           

4:30 p.m.        Third Place Match (Losers of Semi-Final Matches)               

5:15 p.m.        Championship Match (Winners of Semi-Final Matches)       

Award Ceremony immediately following the Championship Match




Contact the school office at 815.886.4850 or This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. with questions.